SI DHE PSE DUHET TE PERDOR NJE SERUM PER FYTYREN.

by KLEA PASHAJ
SI DHE PSE DUHET TE PERDOR NJE SERUM PER FYTYREN.

 

Një serum për fytyrën mund të jetë arma juaj e re sekrete kur bëhet fjalë për arritjen e lëkurës së përsosur. Thjesht duhet të siguroheni që po e përdorni si duhet, në mënyrë që të nxirrni ne pah të gjithë mirësinë e lëkurës. Fatmirësisht, serumet në fytyrë nuk janë jashtëzakonisht të ndërlikuar ose që kërkojnë kohë për t'u përdorur.Ka vetëm disa hapa kryesorë për t’u mbajtur në mend pasi të filloni ta perdorni. Pasi të keni njohur hapat, e perdorimit do të jeni profesioniste te perdorimit te tij.Me poshte keni etapat dhe menyrat se si duhet te perdorim serumet e fytyres.

SI DUHET TA PERDOR NJE SERUM PER FYTYREN?

NDIQNI HAPAT E NEVOJSHEM :

Hapi # 1 - Pastrimi 

Para se të aplikoni serumin e fytyrës, sigurohuni që lëkura juaj të jetë përgatitur siç duhet.Eshte shume e rendesishme qe lekura te jete pastruar thellesisht. Mospastrimi i epidermes, papastertive te tjera ne lëkurën tuaj dhe largimin e çdo grumbullimi ose mbeturinash ,pengojne thithjen e serumit.

HAPI #2-  APLIKIMI I NJE TONIKU/ HIDRATANTI TE LENGSHEM / OSE UJE

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, vendosja e saktë e produkteve është thelbësore.Rregulli I pare është që të aplikoni produkte bazuar në viskozitetin e tyre, kështu, filloni me produktin më të hollë dhe përfundoni me produtin me strukture me te rende ose te trashe.

Pas pastrimit, aplikoni një sasi të vogël të tonikut të fytyrës  pa alkool mbi tampon pambuku. Në qarqe të vogla dhe të buta, aplikoni tonikun në të gjithë fytyrën. Kushtojini vëmendje të veçantë, mjekrës, faqeve dhe hundës. Mos harroni as qafën tuaj. Gjithashtu mund ta spërkatni fytyrën me një hidratant te lengshem I cili përmban përbërës ushqyes për lëkurën si uji i trëndafilit, ujit të arrës së kokosit, lajthisë ose lëng aloe vera. Nëse toniket ose maskat e fytyrës nuk janë stili juaj, ju mund të lagni një pecete te paster me ujë të vakët dhe butësisht aplikojeni në fytyrën tuaj.

 KY ESHTE HAP THELBESOR, sepse lëkura e lagur, qoftë nga toniku, hidratanti I lengshem apo uji, është deri në 10 here  më e përshkueshme se lëkura e thatë.

HAPI #3- Serumi I fytyres
Pasi të keni pastruar dhe lagur lëkurën tuaj, tani është koha të aplikoni superstarin, serumin e fytyrës . Eshtë gjithmonë e rëndësishme të lexoni udhëzimet e serumit ose te pyesni me hollesi expertin facial qe ju ka sugjeruar produktin. Disa serume mund të kenë udhëzime specifike për ju.

Sasia që ju nevojitet mund të ndryshojë në varësi të lëkurës tuaj dhe produktit të veçantë që keni. Aplikimi standard është 2 pompa ose një sasi me madhësi bizeleje. Nëse keni një formulë pikatore, përdorni 3-4 pika të serumit. Serumi duhet vetëm sa për të mbuluar lehtë lekuren,jo ta rendoje ate.. Mos harroni, serumet në fytyrë janë SHUME të fuqishme dhe me përqendrime të larta të përbërësve.

Aplikimi me teper se duhet, mund të çojë në irritim te lekures dhe perthithje të dobët të produktit. Ju mund të aplikoni serumin  në 2 mënyra të ndryshme dhe per kete mund te zgjidhni cilen menyre te deshironi. Një mënyrë është të aplikoni serumin me majat e gishtave. Përdorni majën e gishtave për të aplikuar butësisht serumin në fytyrën dhe qafën tuaj. Shmangni tërheqjen e lëkurës dhe fërkimin shumë të fortë, lëreni produktin të përthithet vetvetiu pasi ta keni zbutur atë. Metoda e dytë është të përdorni pëllëmbën tuaj. Aplikoni 2 pompa ose 3-4 pika të serumit në pëllëmbën tuaj. Fërkoni butësisht duart për të ngrohur dhe aktivizuar serumin. Shtypni lehtë pëllëmbët mbi lëkurën tuaj dhe mbështillni serumin në lëvizje nga jashtë dhe lart derisa të aplikohet plotësisht.

Hapi #4 - Prisni 5-se minuta


Pasi të keni përdorur plotësisht serumin tuaj me majë të gishtave ose pëllëmbëve, prisni 5 minuta që produkti të përthithet plotësisht. Serumet e fytyrës të formuluara mirë thithin shume shpejt dhe zhduken plotësisht në fytyrë dhe qafë. Nëse serumi juaj po ju lë një mbetje ngjitëse ose vajore, ka shumë të ngjarë qe menyra e aplikimit te tij ne lekure eshte e gabuar ose keni hedhur shume product.

Hapi #6 - Hidratanti

Ndërsa serumet në fytyrë përmbajnë agjentë hidratues, ato nuk kanë për qëllim të zëvendësojnë kremin tuaj të përditshëm ose kremin e natës. Përkundrazi, serumet plotësojnë hidratuesin tuaj dhe secili produkt përfiton shumë nga tjetri. Pasi të keni pritur 5 minuta që serumi të përthithet, aplikoni hidratuesin në fytyrë dhe qafë. Hidratuesi është hapi i fundit dhe prekja përfundimtare që ndihmon të vulosni në serumin tuaj dhe të mbyllni ushqyesit. Gjithashtu ju jep një shtresë shtesë lagështie për të mbrojtur dhe hidratuar lëkurën tuaj për një shkëlqim të butë dhe të ndritshëm.

RENDI I DUHUR I PERDORIMIT TE PRODUKTEVE TE FYTYES.


Duke pare shume produkte per lekuren tuaj mund të jeni konfuze se si ti vendosni ato. Këtu është rendi i saktë dhe më i dobishëm për të aplikuar produktet tuaja të fytyrës.

 1.LOCION PER PASTRIMIN E MAKE-UP

2.Exfoliator- SCRUB FYTYRE

3.TONIK, LARES,HIDRATANT I LENGSHEM

4.PRUKTE TRAJTUESE FARMACEUTIKE (PSH PRODUKTET PER AKNET)

5.SERUMI I FYRYES

6.KREMI I SYVE

7.HIDRATANT(NESE KREMI ME SPF QE PERDORNI NUK ESHTE HIDRATUES)

8.SPF

9.Lip Balm

10.Makeup (primer, fondatinte, concealer)

 

DISA KESHILLA PLUS PER SERUMET E FYTYRES

1.RUAJTJA E SERUMIT
Në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga serumi i fytyrës tuaj, ruajeni në një vend të freskët dhe të thatë. Kjo gjithashtu ndihmon në zgjatjen e jetës së saj.

2.NDERRONI KELLUFAT E JASTIKUT CDO 2 DITE DHE MATERIALI I TYRE TE JETE SATEN.

Ne darke, prisni 10 minuta që lekura juaj te thahet dhe me pas shtrihuni per te fjetur.

Materiali Saten per jatikun eshte i shkelqyer për 2 arsye.

*Së pari,  zvogëlojnë shfaqjen e rrudhave dhe akneve, sepse ky lloj materiali eliminon plotësisht rrudhat e jastëkëve në lëkurën tuaj.

 *Së dyti, ata lejojnë që serumi juaj të qëndrojë i vendosur gjatë gjithë natës në krahasim me jastëkët e pambukut, të cilët mund të thithin serumin tuaj!

 3. SHMANGNI AROMAT DHE PRODUKTET ME NGJYRUES.

 Ne shpesh jemi tërhequr për produkte që duken te bukura dhe vijne arome te mire. Sidoqoftë, ngjyrat dhe aromat e shtuara nuk kane asnje dobi kur bëhet fjalë për serumin e fytyrës tuaj. Në fakt, disa madje mund të pengojnë perthithjen e serumit.

 KLEA ALEXANDRA PASHAJ.

 

 

 

Sample lookbook block

Sample block quote

Welcome to our comprehensive blog where we dive deep into the secrets of skincare, providing you with insider tips to enhance your daily beauty routine. We understand the desire for a radiant and flawless complexion, and that's why we're here to share our expert knowledge and insights with you.

2 comments

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.

"

jeni shum njerz te buku jam nga gjilani dh shum me pelqeni JUV DUA SHUMË💋🌹

"

Posted by ANISA

"

Pershendetje si jeni? Sa kushton

2.Exfoliator- SCRUB FYTYRE
3.TONIK, LARES,HIDRATANT I LENGSHEM
PRUKTE TRAJTUESE FARMACEUTIKE
.SERUMI I FYRYES
.KREMI I SYVE
.HIDRATANT(NESE KREMI ME SPF QE PERDORNI NUK ESHTE HIDRATUES
8.SPF

9.Lip Balm

10.Makeup (primer, fondatinte, concealer)

"

Posted by Migena

You may also like