9 Rregulla Qe Duhen Ndjekur Gjithmone Per Kujdesin E Flokeve Tuaj

by KLEA PASHAJ
9 Rregulla Qe Duhen Ndjekur Gjithmone Per Kujdesin E  Flokeve Tuaj

9 Rregulla Qe Duhen Ndjekur Gjithmone Per Kujdesin E  Flokeve Tuaj 

  Ne epoken kur me floket mund te bejme c'te duam, sepse industria e bukurise po korr suksese kolosale ne prodhimin e produkteve qe shnderrojne floket tane, ne te njejten epoke, ndihemi pa shprese, sepse keto ndryshime te menjehershme te flokut e kane demtuar dhe shkaterruar ate.Konsideroni qe dhe floket e demtuar mund te kthehen ne gjendjen e meparshme. Jeni vetem 9 rregulla larg dhe nje peshqir mbi koke.

  -KLEA ALEXANDRA PASHAJ-


Rregulli #1

Floket lajini sa me rralle.

Uji ben qe struktura e fijes se flokut te fryhet nga Brenda dhe kjo, forcon kutikulen. Kur kjo ndodh pa pushim, struktura e flokut demtohet dhe “thyhet’’.MOS I LANI FLOKET ME SHUME SE 2 HERE NE JAVE. Une do sugjeroja nje scrub eksfolues per skalpin(per te hequr me themel djersen, papastertite dhe yndyren ne scalp) ose nje shampoo te mire natyrale per parandalimin e yndyres.

Rregulli #2

Ndajeni dushin ne disa etapa

Ne ditet kur lani floket, rutines tuaj shtojihni nje pre-shampoo (Shampo scrub per skalpin), sepse kjo zbut kutikun e flokeve dhe hapjen graduale te poreve. Ne momentin qe poret hapen, floku eshte gati per perdorimin e shampos, sepse I gjithe ushqimi I saj vete ne scalp, duke bere efektin e deshiruar. Gjithashtu, masazhimi I skalpit me shampoo eshte nje etape tjeter shume e rendesishme, pasi kjo rrit mikroqarkullimin.Etapa tjeter dhe me e preferuara ime, eshte aplikimi I nje zbutesi flokesh(Maske ose conditioner)

Rregulli #3

Behu perzgjedhese per shampon qe do perdoresh.

Ingrendientet e shampoos duhet te jene te PASTER, NATYRAL. Nje shampo e mire per floke te thate dhe te demtuar duhet te jete e pasur me ingrendient proteinic. Keta te fundit jane te vetmit qe mundet te ndihmojne ne rigjenerimin e struktures se flokut.

Jo cdo ingrendient organic mund te te ndihmoje ne riparimin e flokeve te demtuar.

SHEMBULL: BISHTI I KALIT, EKSTRAKTI I HITHRAVE APO INGRENDIENT TE TILLE NUK NDIHMOJNE NE RIGJENERIMIN E FLOKEVE TE THATE.

Rregulli #4

Zbutesi I flokeve eshte si hidratanti I lekures.

Nje shampo e mire pa sulfate,paraben,silicon apo ingrendient te tjere artificial e trash strukturen e flokut dhe ky i fundut  ka shume nevoje per hidratim. HIdratimin e duhur floke ua jep vetem nje maske e mire ose nje conditioner. Gjithshtu zbutesit e flokeve jane kritik ne mbrojtjen e nxehtesise si tharesja apo pajastri.Ata e veshin fijen e flokut dhe nuk lejojne te gjihte nxehtesine te depertoj ne flok.Qendrimi ne flok per te pakten 3 minuta eshte shume I nevojshme.Me pas flokun e shplajme me uje dhe eshte gati per te perdorur kremin pas dushit.

Rregulli #5

Mos I fshini floket me peshqir.

Kur dilni nga dushi,floket mos I fshini me peshqir,sepse demtoni fijen e flokut dhe kutikulat e skalpit.Provoni ti fshini ato me nje nape ose nje cope te holle pambuku. Peshqiri I fshin floket ne menyre agresive dhe uji nuk iken nga floku,perkundrazi qendron ne strukturat e tij dhe kjo, ben qe ne te perdorim me shume nxehtesi dhe me shume kohe per te thare floket.Nese do ti fshijme floket me nje nape apo cope pambuku,do te shihni se nga floku do te dale shume uje dhe koha per te thare flokun do te jete shume me e shkurter.

Rregulli #6

Shtoni shtresat per fijet e flokeve

Qekur nxehtesia e demton tmerresisht flokun, triliona produkte mbrojtese per perdorimin pas dushit I jane shtuar industrise se bukurise. Nje leave in conditioner  eshte shume I domosdoshem per floket. E rendesishme eshte te permbaje sturkture ujore te mos yndyrose flokun dhe te perthithesh shpejt nga ai.Perdorimi I tij eshte fare I lehte.Ne floke te lagur aplikojene ne gjysme te gjatesise dhe kriheni me nje kreher me dhembeza te gjera dhe miqesore per floket, ne menyre te mos keputen.

MBANI MEND: DUHET TE JETE ME PERMBAJTJE PROTEINIKE.

 Rregulli #7

Freskoni floket

Nese floket tuaj pasi I keni thare apo I keni stiluar jane Akoma te nxehte,kjo do te thote qe jane “te skuqur”. Merrni menjehere tharesen dhe hapeni duke shtypur butonin ftohes dhe perdoreni per 3 minuta ne flok.

Rregulli #8

Behuni kreative

Nese I lani floket ne darke ,mos I thani me tharese !! Beni disa gersheta te lirshme dhe mbajini gjithe naten. Kur floku nuk thahet, kutikulat e tij zbuten dhe kthehen ne normalitet.

Rregulli #9

Trajtoni veten dhe flokun tuaj

Maskat e shtepise 1 here ne jave jane ideale.Ne nje blog tjeter do ju shkruaj disa nga maskat shume efektive dhe te thjeshta qe mundet te perdorni ne shtepi.

=== split content ===

Sample lookbook block

Sample block quote

Welcome to our comprehensive blog where we dive deep into the secrets of skincare, providing you with insider tips to enhance your daily beauty routine. We understand the desire for a radiant and flawless complexion, and that's why we're here to share our expert knowledge and insights with you.

6 comments

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.

"

U be 8Muaj qe Un perdor produktet vec tr Alexandra organic🌸🌸 dhe jam shum e kenaqure😊😊

"

Posted by Kristina

"

I kam floket shum te holla dhe me bohen me yndyre

"

Posted by Dona Haspepa

"

Kam problem shum te math kam qe prej 4 muaj qe me bie floku i gjithe ne shesh i preva te shkurta dhe kam floket e mi pa boj por prap renja nuk ka ndales kam perdor shampo per mos renje dhe krem i kam mar ne farmaci asnjigje sme kan ber ju lutem cafar munt te bej me sygjeroni ndonji shampo apo cfar ju faleminderit .

"

Posted by Elisabeta

"

Thjesht ke produktet me te mira dua te them! Si per fytyren ashtu edhe per floket! I love you!❤👸

"

Posted by Xhulja

You may also like